سلام، این روزها بازار رایزنی ها و گفتگو های فعالان سیاسی استان و شهر برای انتخاب استاندار آینده خراسان رضوی بسیار داغه و همه جا صحبت از این هست که استاندار آینده چه شرایطی باید داشته باشه، اما جالبه که دقیقا مانند بحث انتخاب شهردار مشهد که یکماه پیش داغ بود و الحمدلله با انتخاب شایسته دکتر کلایی بخیر گذشت، همه، همه باید ها و نبایدها را به زبان میارند جز ضرورت حیاتی توجه و اعتقاد و باور راسخ استاندار به موضوع بین الملل شهر و به قول شماها، توسعه روابط خارجی شهر با جهان پیرامون و در یک کلام، همان توسعه دیپلماسی عمومی و شهری! خدا عالمه باتوجه به ...

... موقعیت استثنایی و منحصر به فرد مشهد در جهان اسلام، اگر مسوولان استانی و شهری ما باور عمیق به مبحث فعالسازی دیپلماسی عمومی و شهری داشته باشند، مثلا اگر شهردار هست، همانطوری که دغدغه نظافت و خدمات شهری به موقع دارد، دغدغه توسعه روابط خارجی شهر را داشته باشد و یا استاندارش به همان اندازه که دغدغه تامین امنیت را برای استان دارد، دغدغه گسترش مناسبات بین المللی شهر و استان را با استانهای همسود در سایر کشورهای همسایه و منطقه را داشته باشد، باور کنید که مشهد معجزه خواهد کرد و آنقدر از گره های نظام و مردم و کشور را می تواند در سایه همین توسعه روابط برون مرزی به موهبت قدوم زوار غیرایرانی حضرت امام رضا علیه السلام باز کند که همه انگشت به دهان خواهند ماند!!

اما افسوس که فعالان سیاسی ما گویا در مشهد زندگی نمی کنند! باوری به اینکه این کلانشهر جهانی، الان کریدور رفت و آمد حداقل سه میلیون زوار غیر ایرانی هست که به راحتی می تواند حداقل به ده میلیون برسد، ندارندا! گویا اینجا اصلا قطب اول زیارت جهان تشیع نیست! یا اینکه اینجا اصلاً ظرفیت ترانزیت مسافر و صادرات کالا و ترانسفر بار و... به اقصی نقاط جهان ندارد!

بلکه اینجا، به زعم این فعالان سیاسی و بلکه خبرنگارانی که از آنها شرایط آرمانی یک استاندار ذی صلاح را می پرسند، گویا مشهد یک ده بزرگ شده ای هست که اتفاقا انتهای یک جاده بن بستی هم واقع شده که هر کس از هرجا می آید باید از همانجا هم برگردد!

شاید به همین دلیل باشد که نه من استاد دانشگاه و نه دانشجوی ایرانی و حتی خارجی من در سر کلاس، باور و چندانی به آینده شغلی رشته روابط بین الملل یا زبان های خارجی و تخصصی که می خوانند، ندارند و نداریم و اگر با همین شکل پیش برود، اصلا خوش بین نیستیم. ممنون که هستید.