«تریبون آزاد فرهیخت» وبگاه اطلاع رسانی

درج و بازتاب شفاف و صریح «مردم نگاره های رویکرد بین الملل مشهد»، هنر ماست

logo

تریبون آزاد فرهیخت

درگاه بازتاب شفاف مردم نگاره ها

زیر نظر اندیشکده بین المللی فرهیخت
11 سال امیدوارانه و بی وقفه در مسیر توسعه روابط خارجی مشهد تلاش کرده‌ایم

آیا می دانستید که بر خلاف تصور همگانی،

این دیپلماسی دانشگاهی است

که با 849 رویداد و تعامل، برترین دیپلماسی کلان شهر مشهد در چند سال اخیر به شمار می رود؟

در رتبه های بعدی، دیپلماسی زیارت با 820 و دیپلماسی اقتصادی با 747 رویداد و تعامل قرار دارند!

فرارسیدن ماه ربیع الاول، ماه سرور آل الله مبارک باد

معرفی ویدئوی در حال پخش: گشایش رسمی هتل بزرگ آرمان مشهد

فیلم فرهیخت

گنجینه ای از 250 ویدئو با 64,000 مرتبه بازدید

دیپلماسی  گردشگری/ باز تکرار مشکل کاهش اقبال مسافران خارجی و داخلی به اقامت در هتلها، این بار در تهران و تلنگری به هتلداران مشهدی...

سلام، تو خودرو بودم که از رادیو شنیدم آقای غفاریان نائب رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران گفتند که اولا پایتخت دارای 140 هتل و هتل آپارتمان هست، برای همین مشکل کمبود هتل در پایتخت وجود نداره. دوماً تقاضا برای اسکان در هتل های تهران از دی ماه 96 بیش از 50 درصد کاهش یافته! بگذریم که احتمالاً در سایر شهرهای دیگه ایران به جز مشهد که تا صددرصد در مقاطعی ...

... تکمیل ظرفیت دارند، همین آمار با شدت و ضعفی مشابه هست!

حالا تمام سوال من از این حضرات آقایان هتلدار چه در مشهد چه در تهران و اصفهان و شیراز و تبریز و... این هست که چرا آسیب شناسی علمی و پژوهشی نمی کنند؟ چرا باورشون نمیشه که مشکل اصلی صنعت هتلداری ما، در تاسیسات و حتی تخفیفات نیست، بلکه در کمبود یا نبود انعطاف پذیری و خلاقیت و ابتکار و نوآوری در برنامه ریزی های تورهای گروهی و فصلی و جذابیت بخشی و از همه مهمتر بهره برداری حداکثری از مواهب جذاب فناوری های نوین ارتباطی و خدماتی و مالی و تبلیغاتی و اطلاع رسانی و... در مدیریت هتلداری کریمانه و هنرمندانه هستش!

مثلا در همین تهران، اگر مدیریت خلاقانه اعمال بشه، چرا بسیاری از زوار عراقی به جای اقامت در هتل های تهران، در خانه های مسکونی مردم در محله دولت آباد شهر ری و جاهای دیگه اسکان پیدا کنند؟ دقیقا مانند مشهد که ۵۳ درصد تخت های کل هتل های ایران فقط در همین یک شهره، اما زوار غیر ایرانی کم بضاعت و پرعائله مجبورند در خانه مسافرها و خانه زائرهای شخصی اقامت کنند! پس ایراد اصلی و شاه کلید عدم اقبال زیاد زوار و مسافران خارجی به اقامت در هتل های ایران، یک بخشش بحث کمیت خدمات و برابری ارزش آنها با قیمت اعلامی هست، اما مهمتر از اینها، کیفیت خدمات و به روزبودن آنها با استاندارد های صنعت و حرفه و دانش و هنر هتلداریست! بحث حفظ کرامت و احترام به شخصیت مسافر هست، اینکه مسافر خصوصا زوار امام علی بن موسی الرضا علیه السلام در مشهد، صرفاً یک مشتری و یک مسافر نیستند، بلکه ولی نعمت هتل‌داران هستند!

مثلا، این یعنی چی که آقای محمد قانعی رییس سابق صنف هتلداران مشهد با اینکه بعد از اون مصاحبه دو سه ماه پیش و دشمن شادکن شان که خبر اول بی بی سی مغرض شد، در مورد قائله صهیونیستی خانه های مجردی در مشهد و اتهام به زوار مجرد و جوان عراقی، توسط دکتر مونسان معاون رییس جمهور و ربیس سازمان گردشگری کشور مواخذه شدند و علنا گفتند که مورد برخورد قرار گرفتند، اما دوباره اخیرأ باز افاضه کردند که نرخ صبحانه ناهار و شام در هتل های مشهد برای زوار غیر ایرانی، فقط بیست دلار می شود!!!

آیا این طرز نگاه و اظهار نظر توهین آمیز مسول سابق این صنف حتی در جهان سوم هم سابقه داره که اینطوری علنی و عمومی به رسانه ها آمار قیمت غذا بدهند و عجیب تر اینکه آن رسانه منتشرش کند؟ مثلا یک بار کسی شنیده که ترکها آمار بدهند میلیون ها ایرانی که در سال به ترکیه سفر می کنند، اینقدر غذا خوردند؟! آیا این رسم مسلمانیه؟

یعنی همین ماییم که یک ماه پیش در اربعین حسینی، این همه غذا و میوه مجانی از دست مردم زائردوست عراق خوردیم و محبتهایی دیدیم که همه گریستیم، اما آیا حتی یکبار اونا برای بیست میلیون زائر چرتکه انداختند و به رخمون کشیدند؟ آیا این طرز صحبت کردن تحقیرآمیز با نگاه کریمانه صاحب این شهر و امام رئوف نسبت به زوارش، کریمانه و محترمانه و درسته؟!

وقتی یه لقمه غذایی که به ولی نعمت هاشون تو هتل های مشهد میدن، بعد اینطوری چرتکه میندازن، آدم میترسه اگه اعتراضی نکنه، ایشون باز افاضه کنند از فردا دم هر هتل یه ترازو هم بگذارند که زوار خارجی بالای مثلا هشتاد کیلو وزن، دوبرابر پول غذا بدهند که نکنه یه وقت هتلداران ضرر کنند! بعد توقع دارید که زوار داخلی و خارجی با این روش هتلداری سنتی و هردم بیلی اساسا با هتل ها قهر نکنند؟ 
به قول شاعر، کعبه یک سنگ نشانی است که ره گم نشود.... حاجی احرام دگر بند ببین یار کجاست؟ مخلص کلام، ایراد اصلی در مدیریته، مدیریته، مدیریت... والسلام

سه شنبه 13 آذر 1397
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات